GATUNKI EGZOTYCZNE – ORZECH AMERYKAŃSKI

Jeden z najpopularniejszych gatunków drewna egzotycznego – orzech amerykański (inaczej nazywany czarnym orzechem) należy do szybkorosnących drzew liściastych. Jego roczny przyrost sięga nawet do 1,1 m! Gatunek ten pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej i osiąga wysokość do 25–30 m.

Zewnętrzna warstwa kory, tzw. część bielasta jest u orzecha wyraźnie oddzielona, w kolorystyce białawej, poprzez żółtawą do szarej. Wewnętrzna część – rdzeniowa prezentuje szeroki zakres barw, od czekoladowej do fioletowo-brązowej, z purpurowymi odcieniami i ciemnymi żyłkami, wielokrotnie z odcieniami złota. Co ciekawe, w zależności sposobu cięcia kłody, można wydobyć różnorakie usłojenie tego samego drzewa.

Ze względu na ciekawe usłojenie oraz znamienną dla tego gatunku barwę, orzech amerykański pięknie prezentuje się w postaci desek i parkietów na podłogach oraz fornirów na meblach lub drzwiach. Co więcej, korzystne parametry, takie jak duża twardość (większa niż u gatunków krajowych) oraz stosunkowo dobra stabilność wymiarowa, powodują, że orzech amerykański jest bardzo cenionym drewnem użytkowym. Podłoga z orzecha amerykańskiego będzie piękną ozdobą salonu!

Dodaj komentarz