TARAS – PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA I MONTAŻ DESEK

Zanim zdecydujemy jaką powierzchnię zajmie nasz taras lub gdzie będzie się znajdował, powinniśmy przemyśleć kwestię odpowiedniego przygotowania podłoża pod deski drewniane/kompozytowe.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Betonowa wylewka

Wylewka betonowa pod taras jest solidnym rozwiązaniem, jednak warto o tym  pomyśleć już na etapie budowy domu, gdyż jest to proces czasochłonny (t.j. schnięcie betonu).

Chudy beton zbrojony siatką powinien być wylany na ok. 10-centymetrową warstwę zagęszczonego piasku. Wylewka powinna być wykonana ze spadkiem około 3% umożliwiającym odpływ deszczówki na zewnątrz, w stronę ogrodu (w przeciwnym razie woda spłynie pod budynek i zawilgoci ściany).

Tłuczeń

Zastosowanie tłucznia to mniej kosztowna inwestycja i zdecydowanie mniej czasochłonna.

Na podłożu z zagęszczonego piasku umieszcza się 10-centymetrową lub grubszą warstwę (w zależności od planowanej wysokości tarasu) tłucznia i zagęszcza. Jednak ta wersja sprawdza się w przypadku niskich tarasów. Jeśli taras musi być podniesiony np. na wysokość pół metra, oprócz tłucznia należy zastosować płyty betonowe lub wsporniki, które wypoziomują podłoże.

Płyty betonowe lub bloczki betonowe (nieprzytwierdzane do gruntu)

Płyty (pełne lub ażurowe) i bloczki można stawiać tylko na stabilnym, niezapadającym się podłożu – np. zagęszczonym piasku/żwirze, czy też podsypce piaskowej stabilizowanej cementem. Przestrzenie między płytami/bloczkami wypełnia się najczęściej żwirem.

Betonowe słupy

Słupy betonu tworzy się przy pomocy tub, które służą jako szalunek. Tuby wprowadzone do wykopów (najlepiej poniżej strefy przemarzania, t.j. ok. 1 metra) w podłożu rodzimym zalewa się zbrojonym betonem. Podpory są gotowe po około tygodniu i wówczas można przystąpić do montażu legarów i desek. Słupy betonowe powinny być odpowiednio gęsto rozmieszczone (np. co 1 metr), zwłaszcza w przypadku tarasów o dużej powierzchni, aby zachować jego stabilność. Ponadto w przypadku tej metody należy zastosować system podwójnego legarowania oraz dostosować odpowiednią grubość legarów.

UKŁADANIE LEGARÓW

Legary układa się bezpośrednio na wylewce oraz płytach betonowych, z zastosowaniem gumowych podkładek, aby odizolować beton od drewna lub na polipropylenowych klinach/wspornikach.

W przypadku 10-centymetrowej warstwy odpowiednio zagęszczonego tłucznia nie jest konieczne stosowanie żadnych dodatkowych podkładek.

Przy zastosowaniu słupów betonowych wystarczy podłożyć gumowe podkładki, tak jak w montażu tarasu na wylewce czy płytach betonowych.

Bardzo istotne jest odpowiednie wypoziomowanie legarów. Pod tarasy o większym metrażu lub nietypowej konfiguracji (np. długie i wąskie) najlepiej zastosować system podwójnego legarowania (legary układane są krzyżowo, w dwóch warstwach).

MONTAŻ DESEK

Deski drewniane przytwierdzane są do legarów za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej, typu Spax. Śruby rozmieszczane są w jednej linii po dwie sztuki z dwóch naprzeciwległych końców desek. Wkręty te wykonywane są w naturalnym kolorze stali lub starego złota, ponadto można je zamalować emalią w kolorze drewna, aby pozostały jak najmniej widoczne.

Deski kompozytowe są specjalnie wyprofilowane na krawędziach i montowane z zastosowaniem specjalnych klipsów, które znajdują się pomiędzy deskami, a więc nie są widoczne z zewnątrz.

Dobór metody przygotowania powierzchni będzie z pewnością zależał między innymi od Waszego budżetu, przewidywanego terminu realizacji i lokalizacji tarasu. Wiecie już które rozwiązanie jest najlepsze na Waszej inwestycji? 🙂

Dodaj komentarz