DREWNIANE DRZWI PRZESUWNE – JAK WYBRAĆ?

Drzwi przesuwne są wybierane co raz częściej, zwłaszcza gdy zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca przy ich otwieraniu i zastosowaniu bezpieczniejszego rozwiązania. Oprócz funkcji praktycznych, drzwi tego typu posiadają również spore walory estetyczne. Doskonale dopełniają wnętrza w stylu nowoczesnym, industrialnym czy rustykalnym, niejednokrotnie pełniąc jedną z głównych dekoracji w pomieszczeniu.

Drzwi przesuwne sprawdzą się niemal wszędzie – zarówno w niewielkich mieszkaniach, jednorodzinnych domkach, prestiżowych rezydencjach, jak i obiektach komercyjnych.

Zastosowanie drzwi przesuwnych w pomieszczeniu otwartym, łączącym np. część wypoczynkową i kuchenną lub sypialnię oraz łazienkę pozwoli na szybkie zaaranżowanie dwóch osobnych stref.

W lokalach typu klub lub restauracja po rozsunięciu drzwi przesuwnych będzie można wygospodarować dwie sale o odmiennych wystrojach lub pełniące różne funkcje, np. dla palących i niepalących, czy też tzw. strefę VIP i ogólnodostępną.

SKRZYDŁA

Istotny jest dobór drewna na skrzydła drzwi oraz sposób jego ułożenia i wykończenia, zależne od stylu danego pomieszczenia.

Możemy wybrać drzwi z drewna postarzanego w naturalnych odcieniach, bez dodatkowych okuć lub np. w stalowej ramie, które sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych.

Nietypowy wzór ułożenia desek, np. w szeroką jodełkę, pionowe elementy lub umieszczone pod sobą dwa „X” bądź dwa „Z”, charakterystyczne dla drzwi do stodół, może stanowić dodatkowy akcent dekoracyjny.

Drewniane naturalne, proste lub lakierowane na biało będą doskonale współgrały z elementami wystroju modernistycznego. Ponadto, neutralne drzwi nie przytłoczą wnętrza i będzie można zastosować je niemal w każdym pomieszczeniu.

PROWADNICE I SZYNY

Prowadnica może stanowić element niewidoczny, kiedy szyna jest ukryta w ścianie, o ile zaplanujemy takie rozwiązanie na etapie budowy ścian lub przy zastosowaniu ścianki wykonanej z rusztu i płyty typu karton-gips.

Inną metodą montażu drzwi przesuwnych jest zamocowanie szyny na wierzchu ściany. O ile wizualnie mogą doskonale dopełniać dany styl wnętrza, to nie sprawdzą się, gdy przy ścianach będziemy chcieli postawić np. meble (wysunięte skrzydła będą przeszkadzały). Prowadnice z przecierką i delikatną patyną pięknie wkomponują się w styl rustykalny, retro lub industrialny. Chromowane wykończenie prowadnic i szyny będzie pasować z kolei do wnętrz nowoczesnych.

MONTAŻ

W pierwszej kolejności mocuje się szyny i prowadnice (na wysokości do 15 cm od nadproża). Na szynie instalowane są wózki, a następnie skrzydło. Na końcu mocowane są ograniczniki wychylenia oraz otwarcia.

Jeśli chcemy ukryć drzwi w ścianie, na tym etapie można przystąpić do wykonania ścianki osłonowej. Stalowe pionowe profile mocowane są co ok. 60cm, w odległości od ściany ok. 1 cm więcej niż szerokości szyny, zwykle na całej długości ściany (chyba, że powstałe uskoki  nam nie przeszkadzają). Na profilach mocuje się płyty kartonowo-gipsowe, które wykańcza się jak tradycyjne ściany.

Przed montażem drzwi przesuwnych montowanych w systemie na ścianie (bez ukrywania),  należy uwzględnić odpowiednią ilość miejsca: prowadnica powinna być dwukrotnie dłuższa lub czterokrotnie dłuższa od szerokości skrzydła (odpowiednio dla drzwi jedno- i dwuskrzydłowych).

Dodaj komentarz