SCHODY BEZPIECZNE DLA DZIECI – JAKIE WYBRAĆ?

Jeśli już na etapie budowy schodów wiemy, że po domu niebawem będą biegać małe dzieci, warto już wówczas przemyśleć dobór takiego rozwiązania, które jednocześnie będzie bezpieczne dla maluchów, ale nadal pozostanie ozdobą salonu czy klatki schodowej.

KONSTRUKCJA SCHODÓW

Schody strome oraz kręte są niewygodne nawet dla dorosłych użytkowników, a co dopiero małych dzieci. Oczywiście najbezpieczniejszych rozwiązaniem są schody proste, jednak jeśli decydujemy się na schody zabiegowe, warto zastosować szerokość biegu nie mniejszą niż 90cm.

W przypadku schodów na beton nie ma znaczenia czy zastosujemy tylko stopnie, czy wersję z dodatkowymi podstopnicami. Jeśli jednak w domu znajdować się będą schody ażurowe (same stopnie zamocowane na belce, policzkach lub schody półkowe), warto przemyśleć tymczasowe podstopnie, które będzie można zdemontować, gdy dzieci podrosną. Istnieje ryzyko, że w przestrzeni pomiędzy stopniami zaklinuje się nóżka dziecka.

Istotne są także wymiary samych stopni, które powinny być głębokie na minimum 25cm, a ich wysokość powinna przekraczać 15cm. Zastosowanie stopni spełniających te parametry pozwoli na uzyskanie schodów wygodnych dla domowników w każdy wieku.

BALUSTRADA

W domach jednorodzinnych wysokość balustrady powinna wynosić od 90 do 110cm, choć zdarza się, że inwestorzy nie decydują się na jej montaż (np. w przypadku efektownych schodów półkowych lub dywanowych), mimo iż takie rozwiązanie nie jest bezpieczne w użytkowaniu.

Jeśli jednak w domu będą mieszkały małe dzieci, należy przemyśleć nie tylko bezwzględną obecność balustrady, ale także upewnić się, że odstępy między poszczególnymi tralkami/słupkami nie będą mniejsze niż 10-12cm. W przeciwnym wypadku dziecko może utknąć pomiędzy pionowymi elementami lub przez nie przejść.

Dobrym rozwiązaniem będzie również bezpieczne szkło hartowane, zainstalowane w systemie na rotulach, w szynach lub pomiędzy słupkami. Warto jednak pamiętać, by tafla szklana znajdowała się w „ramie” lub zakończona była słupkami, aby dziecko nie uderzyło się o kant niezabezpieczonej szyby.

Nie sprawdzą się tutaj poziome tralki oraz cięgna, które będą kusiły małych rozrabiaków do wspinana się po nich. Balustrady z kutej stali są niezwykle efektowne, jednak wystające czy ostro zakończone elementy będą stanowiły znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa Waszych podopiecznych.

BRAMKI BEZPIECZEŃSTWA

Dla dzieci do 2 lat, które ochoczo zwiedzają każdy zakamarek w domu, doskonałym rozwiązaniem jest zainstalowanie bramek na szczycie i dole schodów, które uniemożliwią maluchom wejście na stopnie. Barierki bezpieczeństwa powinny być na tyle wysokie, żeby dwulatek nie był w stanie się na niej przewiesić oraz posiadać solidne zamknięcie (zdecydowanie nie haczyk, który zapewne zostanie przez bystrzaków szybko rozpracowany). Po ukończeniu dwóch lat, bramka nie będzie stanowiła przeszkody dla dziecka, które z pewnością da sobie radę z jej otwarciem.

OŚWIETLENIE SCHODÓW

Dobrym rozwiązaniem jest także montaż odpowiedniego oświetlenia, np. lampek LED przy ścianie lub na podstopniach bądź bocznych lampek halogenowych punktowych, które będą bardziej widoczne dla nieco starszych dzieci, wędrujących po domu w nocy.

Dodaj komentarz