różne rozwiązania konstrukcyjne tarasów na podwyższeniu

TARAS NA PODWYŻSZENIU – ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE

Alternatywą dla typowego tarasu budowanego na wylewce betonowej lub bezpośrednio na gruncie jest taras wzniesiony wykonany na słupach, belkach bądź wspornikach. W ten sposób można zagospodarować przestrzeń przed domem na równi z wysokim parterem, a nawet półpiętrem.

Zalety takiego rozwiązania płyną nie tylko z zachowania płaskiego wejścia na taras z wyżej położonych stref domu bez dodatkowych schodów, ale także z otrzymania doskonałego odprowadzenia wody. Tym sposobem deski tarasowe będą zabezpieczone przed nadmiernym zawilgoceniem i będą łatwiejsze do czyszczenia czy konserwacji.

Konstrukcja pod taras wznoszony

 

Wybór konstrukcji pod taras wznoszony determinuje jego wielkość, docelowa wysokość oraz przewidziane obciążenia.

Jeśli celem jest uzyskanie lekkiego podwyższenia (do 30-40cm), prostym i szybkim rozwiązaniem będzie zastosowanie wsporników tarasowych, które dodatkowo umożliwiają wprowadzenie niewielkiego kąta nachylenia. Odpowiednie nachylenie tarasu pozwala na szybkie odprowadzenie wody, co ogranicza tworzenie śliskich, niebezpiecznych powierzchni. Wsporniki umieszczane są na zagęszczonym gruncie, warstwie kruszywa lub betonu, w gęstym rozstawie co ok. 50cm.

Sposobem na podniesienie tarasu na wyższe poziomy jest wykorzystanie słupów. Mogą być wykonane ze stali, drewna bądź wzmocnionego betonu, w formach o przekroju kwadratu lub koła. Słupy wprowadza się do wykopów wykonanych poniżej strefy przemarzania 50 – 100cm od powierzchni, w rozstawie od 1m do 4m. Legary drewniane lub kompozytowe są następnie wkręcane do słupów przy pomocy specjalnych podkładek.

Brzegi tarasu można pozostawić ażurowe, obsadzić zielenią, wykończyć deskami, żelbetowymi murkami lub gabionami wypełnionymi kamieniami bądź ziemią.

Dodaj komentarz