przykłady drewnianych tarasów

TARAS – WYMIARY, KSZTAŁT I POŁOŻENIE

Taras pełni niezliczone funkcje przy niemal każdym domu jednorodzinnym, a co raz częściej także lokalach publicznych. Może stanowić idealne miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, strefę relaksu bądź ogródek kawiarniany.

Przed rozpoczęciem budowy tarasu należy przemyśleć kilka istotnych kwestii, by nie tylko służył przez wiele lat, ale także był miejscem, z którego chętnie korzystają wszyscy domownicy. Co wziąć zatem pod uwagę?

Usytuowanie

Najczęściej taras buduje się przy salonie bądź jadalni. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie, a jednocześnie umożliwia „powiększenie” pokoi, w którym najczęściej spędza się czas z najbliższymi lub wypoczywa.

Ponadto każdy dobrze zaprojektowany dom powinien być skierowany właśnie tymi pomieszczeniami w stronę południa, by zapewnić odpowiednie nasłonecznienie w przedpołudniowych godzinach oraz lekkie zacienienie po południu.

Warto pamiętać także o prywatności. Jeśli południowa część domu skierowana jest na ulicę lub znajduje się przy podjeździe, można pokusić się także o lokalizację tarasu od zachodu. Wówczas jego nasłonecznienie może być momentami zbyt intensywne, a wtedy należy pomyśleć o odpowiednim zadaszeniu.

W przypadku, gdy nie ma możliwości umiejscowienia tarasu z tyłu lub z boku domu, najlepszym rozwiązaniem będzie przesunięcie domu możliwie najdalej na działce, a także zaaranżowanie części wejściowej z wykorzystaniem pergoli, murków lub gęstej zieleni, które umożliwią odseparowanie tarasu od ulicy i wjazdu do posesji.

Kolejnym rozwiązaniem, jeśli działka jest niewielka lub mało kameralna, będzie budowa tarasu na dachu budynku lub w formie powiększonego balkonu.

Wymiary

Wielkość tarasu powinna być dostosowana do potrzeb domowników. Zwykle pełni funkcję dodatkowej jadalni ze strefą grillową i wypoczynkową. Wówczas należy wziąć pod uwagę, że na tarasie muszą zmieścić się wszystkie potrzebne meble, a także szlaki swobodnej komunikacji.

Dla czteroosobowej rodziny należy przeznaczyć minimum 20-25m2 tarasu, jeśli chciałoby się pomieścić standardowy zestaw ogrodowy: stół, 4 krzesła, 2 leżaki i przenośnego grilla, z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy meblami na swobodną komunikację.

Styl i kształt

Oprócz odpowiednich wymiarów, istotne są także kształt oraz styl tarasu, które powinny być dopasowane do formy domu, możliwości zagospodarowania działki oraz funkcji pełnionych przez patio.

Ze względów praktycznych, najlepiej sprawdzają się tarasy o kształtach prostokąta lub kwadratu, ale przy domu z kolumnami lub półkolistymi wnękami pięknie będzie prezentował się taras o obłych kształtach. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie schodków, podestów oraz mostków, dzięki którym możemy wygospodarować odrębną przestrzeń.

Jednymi z najważniejszych kwestii, która pozostają do przemyślenia na etapie budowy tarasu są: odpowiedni materiał oraz dostosowane fundamenty. O tym możecie poczytać na naszym blogu w poprzednich postach dotyczących tarasów i elewacji.

Dodaj komentarz