obrazek tytułowy schody na beton - podstopnie

SCHODY NA BETON – JAKIE PODSTOPNIE WYBRAĆ?

Schody na beton to jeden z typów schodów, które możemy dowolnie aranżować, by dostosować do danej stylistyki wnętrza. Stosując piękne, naturalne stopnie drewniane, można urozmaicić schody wykorzystując oryginalne wykończenie podstopni. Jakie możliwości oferujemy w Roble? Sprawdźcie poniżej!

Podstopnie drewniane

Podstopnie z drewna mogą mieć wiele form, dzięki czemu odnajdą się we wnętrzach o różnych wystrojach. Jednym z ciekawszych efektów są „dywanowe” schody na beton, a żeby je otrzymać, należy wykończyć stopnie z podstopniami „na zero”. W Roble krawędzie stopni oraz podstopni docinamy, a następnie kleimy w taki sposób, by otrzymać kąt prosty, kolejno szlifujemy łączenie i nakładamy olej, by całkowicie uniewidocznić połączenia.

Gdy chociaż jeden z boków schodów jest widoczny i nieograniczony ścianą, wówczas warto zastosować podstopnie w grubości stopni (zwykle są to u nas 4cm) – w przekroju również mamy piękny drewniany „dywan”. Jeśli jednak schody są ograniczone z obydwu stron ścianami, wystarczy wykorzystać podstopnie w grubości 1,5 do 2cm wnętrza w stylu klasycznym idealnie pasują schody z kapinosem, a wówczas stopień wystaje np. 2cm przed podstopniem i może być zaokrąglony lub sfazowany na krawędziach. Bok takich schodów można wykończyć wangą, a wtedy podstopień nie musi być gruby.

Zdarza się również, że schody są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Dobrą alternatywą dla podstopnie z litego drewna będzie w tym przypadku brzozowa, wodoodporna sklejka pierwszoklasowa. Podstopnie drewniane można wykończyć w takim samym odcieniu, co stopnie, ale równie dobrze wybarwić na zupełnie inny kolor.

Schody na beton ze stopniami i podstopniami drewnianymi
Podstopnie z lacobel lub matelac

Lacobel to przezroczyste szkło float, które z jednej strony pokryte jest wysoko jakościowym lakierem, tworzącym nieprzezierną powłokę. Bardzo często stosowane zamiast kafelek pomiędzy kuchennymi szafkami lub w postaci drzwi, sprawdzają się także jako podstopnice w nowoczesnych wnętrzach. Lacobel posiada połyskliwą powierzchnię i jednocześnie ładnie odbija światło, dlatego warto połączyć go z efektownym oświetleniem schodów, np. z pasków LED, ukrytych pod stopniami.

Matelac również tworzony jest że szkła float i pokrywany lakierem z jednej strony, jednak jego powierzchnia jest zmatowiona, poprzez użycie kwasu. Matelac odznacza się efektem satyny, nie błyszczy się, a dzięki temu łatwiej utrzymać go w czystości.

stopnie drewniane na beton i podstopnie lacobel
Podstopnie z płyt MDF

MDF to rodzaj płyty pilśniowej o średniej gęstości, powstałej z włókien drzewnych. Płyty z MDFu można lakierować na dowolny kolor z palety RAL, najczęściej wybierany przez naszych klientów to biały mat. W przeciwieństwie do podstopnic drewnianych, podstopnie z MDF nie posiadają struktury drewna, a gładką powierzchnię, zatem uzyskujemy zupełnie inny efekt wizualny. Podstopnie z tego typu płyt (podobnie jak panele) mogą się elektryzować, a tym samym kurz łatwiej będzie do nich przylegał, jednak są znacznie tańsze niż drewno lub lacobel.

stopnie dębowe na beton i postopnice mdf
Podstopnie metalowe

Podstopnie z blachy będą pasowały do wnętrz przede wszystkim w stylu industralnym. Można pozostawić je w kolorze srebrzystoszarym, miedzianym bądź wybarwić je na dowolny kolor, np. złoty. Ciekawą propozycją do pomieszczenia kolonialnego będą podstopnie z blachy, w której metodą CNC wytniemy dowolny ażurowy wzór kwiatowy czy geometryczny. Mocując za blachą płytę mdf lub OSB, uzyskamy nietuzinkowy efekt.

Brak podstopni

Podstopnice oczywiście nie są koniecznie. Można zastosować tylko same stopnie drewniane, a podstopnie wykończyć tynkiem i pomalować. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż podstopnice nie pełnią jedynie funkcji estetycznych, ale przede wszystkim ułatwiają utrzymanie schodów w czystości. Właściwie każdy powyższy materiał z łatwością można umyć, nie niszcząc jego powierzchni. Zatem nie decydując się na zastosowanie podstopnic, trzeba będzie przygotować się na regularne odmalowywanie podstopni.

Naszą ofertę schodów (nie tylko tych na beton) znajdziecie na www.roble.eu/schody, a już w kolejnym wpisie opowiemy o oświetleniu schodów!

Dodaj komentarz