jakie wybrać oświetlenie schodów?

JAKIE OŚWIETLENIE ZASTOSOWAĆ PRZY SCHODACH DREWNIANYCH?

Jako producent schodów realizujemy wiele różnych projektów, w szerokim wachlarzu stylów. Każdy z nich odznacza się nie tylko odmienną formą, ale także rozmaitym podświetleniem. Jakie są zatem możliwości i które rozwiązanie sprawdzi się w Waszym wnętrzu? Czytajcie dalej!

Oświetlenie punktowe

Ten typ oświetlenia umożliwia doświetlenie schodów i zastosowanie wielu wariantów świateł. W zależności od stylistyki pomieszczenia i konstrukcji schodów drewnianych, można wybrać punkty świetlne w ramkach w różnych formach, materiałach oraz kolorach.

Oprawy są wykonywane z metalu, drewna, szkła lub tworzyw sztucznych, w szerokiej gamie formatów. Liczne kształty punktów świetlnych schodowych, od prostych kanciastych po bardziej fikuśne i ciekawe, dają możliwość dowolnej aranżacji oświetlenia schodów. Punktowe oprawy można instalować zarówno bezpośrednio na schodach, np. na podstopniach, na ścianie, w listwach przy schodach lub z boku schodów (np. na policzkach schodów na beton). Źródło światła może być rozpraszane w kilku kierunkach lub skierowane w konkretny punkt.

W klasycznych realizacjach sprawdzą się proste, drewniane lub metalowe oprawy punków świetlnych, dobrane do odcienia podstopni lub wykonane w kolorze ściany, aby nie przytłaczały i nie zwracały uwagi.

Nowoczesne i industrialne wnętrza warto zaakcentować bardziej wymyślnymi oprawami, np. ze szkła lub metalu w kolorze grafitu, złota lub miedzi. W zależności od motywu przewodniego pomieszczenia i stylu schodów, można pobawić się także kształtami i zastosować modne, geometryczne formy opraw świetlnych.

schody z oświetleniem punktowym

Paski LED-owe na podstopniach lub ukryte pod stopniami

Taśmy LED-owe kojarzą się przede wszystkim z modernistycznymi klimatami, ale w przypadku oświetlenia schodów, sprawdzają się także w nieco bardziej tradycyjnych wnętrzach.

Jeśli stopnie wychodzą przed podstopnice i na schodach powstają tzw. kapinosy, doskonałym motywem oświetleniowym schodów są wówczas paski LED-owe ukryte pod stopniami. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne i praktyczne, ale także pięknie podkreśla formę schodów, rozświetlając podstopnie. Taśmy w takiej koncepcji można wykorzystać na całej szerokości biegu stopni, w wybranej długości pośrodku biegu lub w dwóch/trzech pojedynczych odcinkach.

W przypadku schodów, które nie posiadają podstopni, np. schodów ażurowych policzkowych lub półkowych, paski LED również warto zastosować pod stopniami, tuż przy krawędzi. Tym sposobem będą ładnie podświetlały kolejne stopnie i tworzyły „kurtynę” świetlną.

Inną formą wykorzystania taśm LED-owych bezpośrednio na schodach jest zainstalowanie takiego oświetlenia na podstopniach tuż przy łączeniu ze stopniami lub w nieco bardziej niekonwencjonalny sposób – po jednej z przekątnej podstopni.

schody z oświetleniem LED

Taśmy LED-owe przy poręczach lub wpuszczone w profile przyścienne

Bardzo ciekawy efekt doświetlenia schodów drewnianych można uzyskać, gdy schody umieszczone są przy ścianie, choćby z jednej strony. Mamy wówczas do wyboru kolejne warianty oświetlenia.

Jednym z nich jest jeszcze mało spotykany, efektowny system oświetleniowy znajdujący się w wąskiej wnęce pomiędzy schodami a ścianą. Taśmy LED-owe umieszczane są standardowo w aluminiowych profilach, a najlepszy efekt przy tego typu oświetleniu uzyskuje się dla schodów dywanowych samonośnych lub schodów na beton.

Kompilacją pięknej aranżacji i dobrego podświetlenia schodów jest wykorzystanie ściennych lamp LED-owych, np. w formie pionowych profili oświetleniowych, biegnących od podłogi przy pierwszym stopniu schodów aż do sufitu na kolejnym piętrze.

Jeśli przy łączeniu schodów ze ścianą zastosowane są listwy wykończeniowe, można wkomponować w nie paski LED, które będą wyznaczały bieg schodów.

Funkcjonalnym i stylowym sposobem na oświetlenie schodowe są taśmy LED ukryte pod poręczami zamocowanymi do ściany. Za dnia pozostają one zupełnie niewidoczne, by w nocy subtelnie doświetlić znaczną część schodów. Niepowtarzalny rezultat można osiągnąć przy wykorzystaniu oświetlenia pod poręczą na szklanej balustradzie. Podświetlona tafla szklana przy schodach to doskonała ozdoba nowoczesnego wnętrza.

schody z podświetlaną poręczą

Oświetlenie przeszkodowe

W obiektach o charakterze komercyjnym i użyteczności publicznej schody muszą spełniać odpowiednie normy i być bezpieczne. Jedną z istotniejszych kwestii jest odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, a tym samym klatki schodowej. Skutecznym sposobem na „zasygnalizowanie” o pojawiających się stopniach, widocznym także w ciemności, jest wykorzystanie pasków LED-owych na krawędziach stopni. Zazwyczaj taśmy oświetleniowe wprowadza się w takim przypadku w profile aluminiowe. Ten rodzaj oświetlenia przeszkodowego zapewnia widoczność wszystkich stopni, a nowoczesne technologie umożliwiają dobór odpowiedniej barwy światła i zmiany jego natężenia.

Czy zdecydowaliście już jakie oświetlenie wykorzystacie przy swoich schodach drewnianych? Koniecznie zajrzyjcie na naszą stroną www.roble.eu/schody i skontaktujcie się z nami, jeśli macie jakiekolwiek pytania.

Dodaj komentarz