montaż podłóg i schodów z drewna

HARMONOGRAM PRAC WYKOŃCZENIOWYCH – KIEDY MONTOWAĆ DREWNIANĄ PODŁOGĘ I SCHODY?

Decydując się na budowę lub generalny remont domu, obok ustalenia budżetu, jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie rozplanowanie poszczególnych etapów prac. Dlaczego to takie ważne? Oprócz oczywistych względów związanych z naturalną „koleją rzeczy” także dlatego, że każdy materiał budowlany i wykończeniowy potrzebuje zapewnionych innych warunków zewnętrznych, by zachować trwałość. I tak na przykład prace ziemne i fundamentowe najlepiej wykonać jeszcze przed zimą, a prace prowadzące do osiągnięcia stanu surowego otwartego rozpocząć na wiosnę. Czy podobnie jest z podłogami i schodami drewnianymi i należy wykonać je w odpowiednim czasie?

Pora roku, opady, wilgotność i temperatura mogą znacznie wpłynąć na postęp prac budowlanych i choć podłogi oraz stopnie drewniane można montować przez cały rok, warto uwzględnić w harmonogramie budowy/remontu zapewnienie odpowiednich warunków dla drewna.

ciemna podłoga dębowa w nowoczesnym domu

Wilgoć na wiosnę i lato

Wysokie temperatury i duża wilgotność to wbrew pozorom nie jest idealny czas dla instalacji drewna. Podobnie jak inne naturalne materiały, drewno ze względu na znaczną porowatość struktury chłonie wilgoć. Drewno, które wchłonie dużą ilość wody (również w postaci pary wodnej), puchnie i staje się podatne na zniekształcenia. Najwyższy poziom wilgotności przypada na okres wiosenny i letni, dlatego decydując się na montaż w tych porach roku, warto stosować praktyki, które zmniejszą wilgotność powietrza w domu. Sposoby na obniżenie tego parametru są bardzo proste – wystarczy zapewnić naturalną wentylację poprzez częste wietrzenie pomieszczeń, korzystanie z wentylatorów czy też zainstalować pochłaniacz wilgoci. Montując drewnianą podłogę w kuchni lub schody w salonie łączonym z kuchnią, warto także zwracać uwagę na to, by przykrywać garnki podczas gotowania, aby zmniejszyć ilość wydzielanej pary.

Podobnie podczas trwania prac mokrych w budynku, znacznie wzrasta wilgotność powietrza, dlatego w tym czasie montaż drewna w ogóle nie powinien mieć miejsca. Więcej o właściwych warunkach temperatury i wilgotności wylewki, powietrza, a także prawidłowej kolejności wykonywania drewnianych schodów oraz podłóg, pisaliśmy we wpisie JAKIE WARUNKI NALEŻY SPEŁNIĆ W POMIESZCZENIACH PRZED I PO MONTAŻU DREWNA?

Okres grzewczy w zimie

Zarówno zbyt duża wilgotność powietrza, tak i za niska jej wartość jest niekorzystna dla trwałości drewna. Gdy drewno traci wchłoniętą wodę, „schnie” i kurczy się, co objawia się np. szparami pomiędzy poszczególnymi deskami. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy stosować w zimie nawilżacze powietrza, które przyniosą korzyść nie tylko dla drewna w Waszym domu, ale także dla zdrowia wszystkich domowników.

schody policzkowe bukowe

Jesień porą idealną

Montaż drewnianej podłogi i schodów wykonany podczas jesiennych dni z reguły nie wymaga podejmowania dodatkowych kroków, które zniwelują pracę drewna. Jest to czas, w którym zarówno temperatury, jak i wilgotność pozostają na umiarkowanych poziomach, a zatem istnieje mniejsze ryzyko, że drewno osiągnie nadmierną wilgotność i tym samym w zimie nie będzie problemu z jej utratą i niszczeniem podłóg czy schodów.

Jeśli chcesz zaplanować harmonogram prac wykończeniowych, rozważ instalację drewnianych podłóg między wrześniem a listopadem, pamiętając o tym, że na realizację zamówionej podłogi oraz schodów należy poczekać od 6 tygodni nawet do kilku miesięcy (w przypadku longów). Potrzebujecie porady? A może wiecie już jaką podłogę i schody zamówić? Zapraszamy do odwiedzin naszej strony www.roble.eu. 🙂

Dodaj komentarz