podłoga drewniana z fazowanymi krawędziami

PODŁOGA FAZOWANA CZY BEZ FAZY?

Poszukując odpowiedniej podłogi drewnianej do swojego wnętrza z pewnością natknęliście się na określenia „podłoga fazowana” czy „deski z fazą”. Co te terminy właściwie oznaczają i dlaczego są to istotne cechy drewnianych podłóg? Spróbujemy przybliżyć Wam poniżej!

Terminy faza i fazowanie odnoszą się do sposobu zakończenia boków desek lub klepek. Istnieje kilka sposobów wykończenia krawędzi podłogi drewnianej, jednak najpopularniejszymi z nich są krawędzie fazowane lub po prostu – bez fazy.

Czym jest podłoga fazowana?

Fazowanie na krawędziach podłóg drewnianych to nic innego jak wycięcie ich pod kątem. W efekcie zabieg ten daje symboliczny kształt „V” na połączeniu dwóch desek. Im większy kąt cięcia zostanie zastosujemy, tym bardziej widoczne będą rowki pomiędzy deskami na łączeniach. Krawędzie te wykańczamy w taki sposób, by nie posiadały „ostrych” zakończeń. Tym samym są bezpieczne i funkcjonalne w użytkowaniu.

Efekt fazowania nadaje w oczywisty sposób ciekawy rezultat wizualny. Ponadto sprawia, że poszczególne deski podłogowe lub klepki w parkiecie lub jodełce stają się wyraźnie oddzielone. Dzięki temu trudno pomylić je ze sztucznymi panelami, nadają podłodze naturalny charakter rustykalny.

Zaletą stosowania podłogi z fazami jest to, że ewentualne drobne szczeliny pomiędzy deskami nie będą widoczne. Warto wiedzieć, że niewielkie luki na łączeniu klepek mają prawo powstać. Takie zjawisko może zaistnieć na skutek zmian temperatury i wilgotności, a także minimalnych przesunięć desek pod wpływem użytkowania.

Fazy na krawędziach desek i klepek w niektórych kolekcjach podłóg wykonujemy na różną głębokość, dając efekt większego lub mniejszego wyżłobienia. Jeśli obawiacie się trudności w zachowaniu czystości takiej podłogi, warto wybrać podłogi lekko fazowane, których pielęgnacja nie jest problematyczna. Wystarczy regularnie odkurzacz podłogę, by zapobiec osadzaniu się kurzu w rowkach i cieszyć się wyjątkową oprawą drewnianych desek.

Fazy na krawędziach stosujemy zarówno przy podłogach litych, jak i warstwowych. Docięciu poddaje się bowiem jedynie „kanty” litej, wierzchniej powierzchni drewna.

Warto wiedzieć, że podłogę fazowaną układamy już w postaci gotowej, tzn. z powierzchnią wykończoną olejem lub lakierem, bez konieczności cyklinowania jej na miejscu. Dzięki temu tuż po montażu podłogi można swobodnie ją użytkować. Co więcej, sama jej instalacja trwa od zaledwie kilka godzin przy powierzchni do 100m2.

przykłady podłóg fazowanych na krawędziach

Ręczne fazowanie krawędzi

W Roble na indywidualne zamówienie możemy wykonać fazy ręcznie zamiast maszynowo, osiągając tym samym nietuzinkową podłogę. Krawędzie fazowane manualnie są lekko faliste, a każda z nich ma swój unikalny kształt. To rozwiązanie doskonałe do wnętrz w klimacie rustykalnym, kolonialnym i retro.

Czym jest podłoga bez fazy?

Podłogi drewniane bez fazy (żargonowo określane jako wykończone „na zero”) to takie, których krawędzie są przycięte do dokładnie 90 stopni. „Kwadratowe” zakończenie powoduje, że deski łączą się ze sobą, tworząc jednolitą, płaską powierzchnię. Takie podłogi nadają się do bardziej minimalistycznych wnętrz, ich charakter jest stonowany, a czasem mylone są z panelami.

Plusem podłóg niefazowanych jest bezproblemowa pielęgnacja. Kurz i brud, które mogą zostać uwięzione w podłodze z v-fugami, w tym przypadku nie mają możliwości nagromadzenia się, nawet przy rzadszym odkurzaniu.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka podłoga musimy układać w postaci surowej, tj. z powierzchnią niewykończoną żadnymi środkami. Nie ma możliwości idealnego dopasowania krawędzi poszczególnych desek czy klepek. Ponadto krawędzie mogłyby ulec uszkodzeniu przy montażu. Dopiero po ułożeniu desek lub klepek przystępujemy do cyklinowania powierzchni podłogi na miejscu i olejowania lub lakierowania.

przykłady podłóg bez fazy

Jeśli dalej macie wątpliwości, zapraszamy do galerii naszych realizacji – być może odnajdziecie idealną podłogę do Waszego wnętrza! 🙂