podłoga drewniana z fazowanymi krawędziami

PODŁOGA FAZOWANA CZY BEZ FAZY?

Poszukując odpowiedniej podłogi drewnianej do swojego wnętrza z pewnością natknęliście się na określenia „podłoga fazowana” czy „deski z fazą”. Co te terminy właściwie oznaczają i dlaczego są to istotne cechy drewnianych podłóg? Spróbujemy przybliżyć Wam poniżej!

Terminy faza i fazowanie odnoszą się do sposobu zakończenia boków desek lub klepek. Istnieje kilka sposobów wykończenia krawędzi podłogi drewnianej, jednak najpopularniejszymi z nich są krawędzie fazowane lub po prostu – bez fazy.

Czym jest podłoga fazowana?

Fazowanie na krawędziach podłóg drewnianych  to nic innego jak wycięcie ich pod kątem, co w efekcie daje symboliczny kształt „V” na połączeniu dwóch desek. Im większy kąt cięcia zostanie zastosowany, tym bardziej widoczne będą rowki pomiędzy deskami na łączeniach. Krawędzie te wykończone są w taki sposób, by nie posiadały „ostrych” krawędzi, a tym samym były bezpieczne i funkcjonalne w użytkowaniu.

Efekt fazowania nadaje w oczywisty sposób ciekawy rezultat wizualny i sprawia, że poszczególne deski podłogowe lub klepki w parkiecie lub jodełce stają się wyraźnie oddzielone. Dzięki temu trudno pomylić je ze sztucznymi panelami, nadają podłodze naturalny charakter rustykalny.

Zaletą stosowania podłogi z fazami jest to, że przy niewielkich szczelinach, które mają prawo powstać w podłodze na skutek zmian temperatury i wilgotności (praca drewna), a także minimalnych przesunięć desek pod wpływem użytkowania, ewentualne drobne przerwy pomiędzy deskami nie będą widoczne.

Jak wspomnieliśmy powyżej, fazy na krawędziach desek i klepek mogą być wykonane pod różnymi kątami i na dowolną głębokość, dając efekt większego lub mniejszego wyżłobienia. Jeśli obawiacie się trudności w zachowaniu czystości takiej podłogi, warto wybrać podłogi lekko fazowane, których pielęgnacja nie jest problematyczna. Wystarczy regularnie odkurzacz podłogę, by zapobiec osadzaniu się kurzu w rowkach i cieszyć się wyjątkową oprawą drewnianych desek.

Fazy na krawędziach mogą być stosowane zarówno przy podłogach litych, jak i warstwowych, gdyż docięciu poddaje się jedynie „kanty” litej, wierzchniej powierzchni drewna.

Warto wiedzieć, że podłoga fazowana może być układana w postaci gotowej, tzn. z powierzchnią wykończoną olejem lub lakierem, bez konieczności cyklinowania jej na miejscu. Dzięki temu tuż po montażu podłogi można swobodnie ją użytkować, a także sama jej instalacja trwa od zaledwie kilka godzin przy powierzchni do 100m2.

przykłady podłóg fazowanych na krawędziach

Ręczne fazowanie krawędzi

W Roble na indywidualne zamówienie możemy wykonać fazy ręcznie zamiast maszynowo, osiągając tym samym nietuzinkową podłogę. Krawędzie fazowane manualnie są lekko faliste, a każda z nich ma swój unikalny kształt. To rozwiązanie doskonałe do wnętrz w klimacie rustykalnym, kolonialnym i retro.

Czym jest podłoga bez fazy?

Podłogi drewniane bez fazy (żargonowo określane jako wykończone „na zero”) to takie, których krawędzie zostały przycięte do dokładnie 90 stopni. „Kwadratowe” zakończenie powoduje, że deski łączą się ze sobą, tworząc jednolitą, płaską powierzchnię. Takie podłogi nadają się do bardziej minimalistycznych wnętrz, ich charakter pozostaje stonowany, a czasem mylone są z panelami.

Plusem podłóg niefazowanych jest łatwa pielęgnacja, gdyż kurz i brud, które mogą zostać uwięzione w podłodze z v-fugami, tutaj nie będą miały możliwości nagromadzenia się nawet przy rzadszym odkurzaniu.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka podłoga musi zostać ułożona w postaci surowej, tj. z powierzchnią niewykończoną żadnymi środkami. Nie byłoby możliwe idealne dopasowanie krawędzi poszczególnych desek czy klepek, a przede wszystkim mogłyby zostać uszkodzone przy montażu. Dopiero po ułożeniu desek lub klepek przystępujemy do cyklinowania powierzchni podłogi na miejscu i olejowania lub lakierowania.

przykłady podłóg bez fazy

Jeśli dalej macie wątpliwości, zapraszamy do galerii naszych realizacji – być może odnajdziecie idealną podłogę do Waszego wnętrza! 🙂

Dodaj komentarz