drewniana podłoga w biurze

JAKIE PODŁOGI DREWNIANE STOSOWAĆ W OBIEKTACH KOMERCYJNYCH?

Jeśli tworzysz projekt komercyjny i zastanawiasz się jakiego typu drewnianą podłogę wybrać, poniżej podpowiadamy czym się kierować, by materiał podłogowy był trwały i piękny na długie lata użytkowania.

W obiektach komercyjnych podłoga narażona jest na szczególne zużycie i zabrudzenia. Jeszcze do niedawna do takich pomieszczeń wybierana była przede wszystkim wykładzina, jednak kłopotliwość w utrzymaniu takiej podłogi w czystości pozostawia wiele do życzenia, a świadomość obecności nagromadzonego brudu we włóknach jest przerażająca. Co raz częściej podłogi drewniane w biurowcach są stosowane w prestiżowych wnętrzach, gdzie dla projektanta istotny jest efekt wizualny, ale także użytkowy. Podłoga drewniana, odpowiednio zabezpieczona i regularnie konserwowana przez personel utrzymujący w obiekcie czystość, jest łatwa w pielęgnacji i nie będzie ulegała nadmiernemu zniszczeniu. Z kolei po latach użytkowania, gdy wspomniana wykładzina nadawałaby się do całkowitej wymiany, drewno z powodzeniem można odświeżyć wykonując cyklinowanie powierzchni i ponowne jej zabezpieczenie olejem bądź lakierem.

drewniane podłogi w obiektach komercyjnych

Podłogi drewniane warstwowe do wnętrz narażonych na działanie wilgoci i temperatury

Najczęstszym wyborem zarówno do wnętrz prywatnych, jak i komercyjnych są gotowe podłogi warstwowe, przede wszystkich ze względu na szybkość ich montażu. Montaż trwa od kilku godzin, maksymalnie do kilku dni przy dużych powierzchniach, przy czym tuż po ułożeniu podłogi można z niej bez przeszkód korzystać. Warstwowe deski lub klepki drewniane charakteryzują się specyficzną budową warstwową (wodoodporna sklejka + obłóg z litego drewna szlachetnego), która znacznie zwiększa odporność podłogi na zjawisko paczenia się. Jeśli zatem podłoga drewniana ma być stosowana we wnętrzach o dużych wahaniach temperatury i/lub wilgotności, warstwowa budowa zapewni jej trwałość.

Podłogi drewniane lite jako rozwiązanie optymalne

Lite podłogi drewniane, które montujemy w postaci surowej, a po przyklejeniu do wylewki cyklinujemy i wykańczamy, są trwalsze dzięki szpachlowaniu powierzchni po cyklinowaniu specjalną masą. Wypełnienie ubytków i szpar zapewnia utwardzenie podłogi, a nałożenie lakieru na całości pozwala na zachowanie jednej „tafli”, bez rowków na krawędziach, co ułatwia utrzymanie podłogi w czystości.

Podłogi z drewna egzotycznego do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu

Drewno egzotyczne to rozwiązanie nie należące do najtańszych, jednak gatunki pochodzące z Azji, Afryki czy Ameryki posiadają niezwykłe właściwości, wpływające na trwałość wykonanej z nich podłogi. Przykładowo drewno jatoba z Ameryki Południowej i Indii odznacza się prawie dwukrotnie większą twardością w porównaniu do naszego rodzimego dębu, a gatunek afrykański doussie jest aż 3-krotnie bardziej odporny na proces paczenia się od buku. Te niezwykłe właściwości drzewa egzotyczne zawdzięczają naturalnym, skrajnym warunkom wzrostu. By przetrwać ekstremalne temperatury i dużą wilgotność, posiadają w swojej strukturze substancje oleiste, które zapobiegają również atakom szkodników. Podłogi z takiego drewna są niezwykle twarde i odporne na ścieranie, a także działanie zmiennych warunków temperatury i wilgotności, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w strefach wejściowych, korytarzach i  innych miejscach narażonych na duże natężenie ruchu.

Sposób wykończenia powierzchni

Rodzaj nałożonej powłoki nie pozostaje bez znaczenia. Twardy wosk olejny doskonale sprawdzi się tam, gdzie podłoga będzie narażona na działanie wilgoci, gdyż ten środek wnika w głąb drewna, impregnując go. Ponadto z łatwością można punktowo nałożyć ponowną warstwę twardego wosku olejnego w miejscach, w których odnotowaliśmy znaczny jego ubytek. Z drugiej strony lakier (zwłaszcza matowy, na którym nie będą tak widoczne zarysowania) to dobre rozwiązanie na tych obszarach podłogi, które będą bardziej narażone na ścieranie. Lakier tworzy barierę chroniącą drewno przed drobnymi zarysowaniami i wgnieceniami, ale renowacja podłogi lakierowanej polega na jego całkowitym usunięciu, a następnie położeniu nowej warstwy.

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem do komercyjnych wnętrz jest drewno egzotyczne wykończone lakierem, w wersji litej do pomieszczeń o stabilnych warunkach temperatury/wilgotności oraz warstwowej w miejscach narażonych na wilgoć.

Dodaj komentarz