drewniana podłoga i cegła

6 NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ O RENOWACJĄ PODŁOGI DREWNIANEJ

Renowacja podłogi drewnianej to niezwykle istotne zagadnienie. Poniższe najczęściej zadawane pytania i nasze odpowiedzi to kompendium wiedzy na temat odnawiania podłóg drewnianych. Stosowanie się do tych wskazówek jest niezwykle łatwe, a pomoże zachować piękny wygląd podłogi z drewna.

1. Jak często należy odnawiać podłogę drewnianą?

Niezaprzeczalną przewagą podłóg z drewna nad podłogami z innych materiałów jest fakt, że odpowiednio pielęgnowane nie wymagają całkowitej wymiany nawet przez setki lat! Na częstotliwość renowacji podłóg z drewna wpływa kilka czynników. Są to między inny: temperatura i wilgotność powietrza, stosowanie szkodliwych środków podczas pielęgnacji. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają takie aspekty jak: natężenie ruchu, uszkodzenia spowodowane aktywnością zwierząt domowych czy wgniecenia i zarysowania podczas przesuwania mebli. Potencjalnym zagrożeniem są także ewentualne zalania podłogi.

Świeży wygląd podłogi drewnianej zagwarantuje stosowanie właściwych środków ostrożności. Dobrą praktyką jest stosowanie podkładek filcowych pod meblami, aby zapobiec zarysowaniom i wgnieceniom na powierzchni drewna. Ochronę stanowi też wykorzystywanie dywaników w strefach wejściowych, szczególnie przed wszystkimi drzwiami prowadzącymi na zewnątrz. Bezwzględnie należy stosować odpowiednie środki do pielęgnacji, unikać kontaktu podłogi z dużą ilością wody. Istotny jest również wybór odpowiedniego wykończenie podłogi (lakier lub olej), które będzie dostosowane do stylu życia użytkowników.

Generalna renowacja podłogi drewnianej, polegająca na cyklinowaniu zewnętrznej powierzchni i ponownym lakierowaniu bądź olejowaniu zwykle przeprowadzana jest co ok. 10 lat.

2. Jak długo utrzymuje się podłoga warstwowa?

Podłoga o budowie warstwowej może przetrwać od 20 do 100lat. Wszystko zależy od grubości obłogu z litego, szlachetnego drewna, a także czynników wymienionych w powyższym punkcie. Drewniane podłogi warstwowe to doskonale rozwiązanie, gdyż we wnętrzu wyglądają dokładnie tak samo jak te z litego drewna. Jednocześnie są one znacznie bardziej odporne na zmiany temperatury, wilgotności i ewentualny kontakt z wodą. Co więcej, podłogi warstwowe, podobnie jak lite, można odnawiać przy pomocy cyklinowania. W tym miejscu należy mieć na uwadze, iż ilość renowacji ściśle zależy od grubości warstwy z drewna szlachetnego. Warto także przemyśleć dobór egzotycznego gatunku drewna, o znacznej twardości, np. jatoba, które naturalnie będzie dłużej utrzymywać swoją świeżość.

podłoga drewniana parkiet

3. Jak długo trwa renowacja podłogi drewnianej?

Gdy zdecydujecie się na generalną renowację podłogi drewnianej, należy uzbroić się w cierpliwość. Przez kilka dni do tygodnia, w zależności od typu wykończenia i powierzchni podłogi, nie będzie można jej użytkować. Cykl renowacji obejmujący usunięcie warstwy wierzchniej podłogi (cyklinowanie przy pomocy specjalnej maszyny), oczyszczenie podłogi z kurzu i uzupełnienie ubytków potrwa od 2 do 3 dni. Na wykończenie podłogi lakierem lub olejem zwykle należy odczekać dzień lub dwa. Samo nakładanie substancji zabezpieczającej zajmie zwykle jeden dzień. Po nałożeniu odpowiedniego środka, należy odczekać od kilku godzin nawet do kilku dni. Na czas schnięcia wpływ ma nie tylko dobór rodzaju lakieru/oleju, ale także warunki panujące w pomieszczeniu.

4. Czy po pewnym czasie mogę zmienić kolor podłogi drewnianej?

Kolejna z zalet podłóg drewnianych to możliwość zmiany koloru powierzchni. Gdy po kilku lub kilkunastu latach użytkowania znudzi Wam się wybrany odcień desek lub parkietu, z powodzeniem można zmienić pierwotną barwę zewnętrznego fragmentu drewna. Najlepiej jednak taką zmianę dokonać na etapie kompleksowej renowacji podłogi drewnianej. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych kosztów i skrócenie czasu oczekiwania na efekty. Barwienie podłogi można wykonać za pomocą lakieru lub oleju z pigmentem bądź przed ostatecznym wykończeniem preparatami zabezpieczającymi powierzchnię, nałożyć bejcę. Ten drugi sposób wydłuża nieco proces odnowienia podłogi, gdyż należy odczekać zwykle nadprogramowe 2 dni.

5. Jak długo trwa aklimatyzacja podłogi z drewna?

Aklimatyzacja w miejscu montażu to ważny etap realizacji podłogi z litego drewna. Przystosowanie się drewna do warunków panujących w danym pomieszczeniu jest istotne, by po montażu podłoga nie ulegała zniekształceniom na skutek zmiany wymiarów poszczególnych jej elementów pod wpływem fluktuacji temperatury i wilgotności. W miejscu aklimatyzacji powinny panować takie warunki, jakie będą utrzymywane podczas użytkowania podłogi. Temperatura powinna mieścić się w zakresie 18oC – 22oC, a wilgotność powietrza w granicach 45 – 65%.

W zależności od pory roku, warunków w pomieszczeniach, grubości i wymiarów podłogi z litego drewna, proces aklimatyzacji trwa od kilku dni nawet do kilku tygodni. Warstwowe podłogi, których krzyżowa budowa gwarantuje lepsze przystosowanie do zmiennych warunków atmosferycznych, nie muszą być aklimatyzowane.

6. Czy podłogi drewniane zmieniają kolor z czasem?

Zmiana odcienia drewna to proces naturalny, który zachodzi pod wpływem oksydacji i ekspozycji na światło. Niektóre gatunki drewna mają tendencję do szybszej zmiany tonacji pod wpływem promieniowania słonecznego. Są to przede wszystkich egzotyczne gatunki drewna, takie jak merbau, teak, iroko czy jatoba. Rodzimy dąb i jesion są stosunkowo „stabilnymi kolorystycznie” gatunkami, jednak po latach użytkowania również mogą osiągać ciemniejsze barwy.

Warto zaznaczyć, że podłogi barwione, zwłaszcza na kolor ciemniejszy dłużej zachowują swój kolor. Najlepszym sposobem na spowolnienie procesu zmiany odcienia podłogi jest ograniczenie ekspozycji na światło (stosowanie rolet) i zastosowanie powłoki z filtrem UV. Unikanie używania dywanów i regularna zmiana umiejscowienia mebli zapewni jednakowe zachodzenie zmian w kolorystyce drewna poprzez równomierny dostęp do światła słonecznego. Z kolei dzięki wspomnianej wyżej renowacji podłogi pozbędziemy się patyny na powierzchni drewnianej podłogi.

A może Was nurtują inne pytania? Z przyjemnością na nie odpowiemy!