drzwi niewidoczne

DRZWI ZLICOWANE ZE ŚCIANĄ – NOWOCZESNY MINIMALIZM

Moda na minimalizm i nowoczesne rozwiązania przynosi wiele ciekawych idei na wykończenie wnętrza. Jednym z takich modernistycznych elementów są drzwi ukryte w ścianie, które tworzą z nią jedną płaszczyznę. Są one dobrą alternatywą dla klasycznych drzwi z ościeżnicami, zwłaszcza do pomieszczeń o przemyślanym designie.

Kierując się maksymą wybitnego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe pochodzenia niemiecko-amerykańskiego – “less is more” (z ang. mniej znaczy więcej), takie drzwi to doskonały detal wnętrza. Czym się zatem charakteryzują oraz gdzie ich zastosowanie będzie odpowiednie przeczytacie poniżej.

Jakie są drzwi zlicowane ze ścianą?

Pobieżnie, tego typu drzwi to system drzwiowy składający się ze skrzydła i dedykowanego metalowego profilu, który montuje się wewnątrz ścian. Takie drzwi nie posiadają ościeżnic, są przymocowane bezpośrednio do konstrukcji w ścianie. Tym sposobem otrzymujemy równą powierzchnię na łączeniu ściany i drzwi, bez wystających ościeżnic.

Pod pojęciami drzwi zlicowanych ze ścianą czy też ukrytych w ścianie kryje się nie tylko jeden rodzaj drzwi. Tak naprawdę można wyróżnić kilka ich typów, biorąc pod uwagę wysokość, umiejscowienie zawiasów oraz materiał wykończeniowy:

  • drzwi o standardowych wymiarach, np. 80x210cm (drzwi będą kończyć się min. kilkadziesiąt centymetrów poniżej sufitu),
  • drzwi o wysokości dostosowanej do wysokości pomieszczenia (drzwi będą kończyły się „na suficie”, a łączenia ze ścianą będą widoczne jedynie wzdłuż pionowych krawędzi drzwi),
  • drzwi z zawiasami pivotowymi góra-dół ukrytymi w podłodze i górnej części otworu drzwiowego (uzyskamy tym sposobem drzwi półobrotowe, które otwierać się będą w 1/3 lub połowie skrzydła drzwi),
  • drzwi o nietypowym wykończeniu, będącym kontynuacją ściany, np. drzwi wykończone tapetą, oryginalną farbą, a nawet przestrzennymi formami z drewna (bordiurami, frezami, kantówkami).

drzwi ukryte w ścianie

W jakich pomieszczeniach stosować drzwi zlicowane ze ścianą?

Drzwi ukryte w ścianie to rozwiązanie, które powinno być dobrze przemyślane w danym wnętrzu. Najczęściej nasi klienci wykorzystują je w pomieszczeniach o charakterze minimalistycznym (niekoniecznie w pełni nowoczesnym), bądź eklektycznym.

Drzwi zlicowane ze ścianą znajdą szczególne zastosowanie w ograniczonej przestrzeni, np. korytarzu – wykończone na ten sam kolor co ściany, staną się niewidzialne i tym samym optycznie nie przytłoczą niewielkiej strefy.

Uzyskanie jednej płaszczyzny drzwi i ścian to także motyw dla stworzenia atmosfery intymności pomieszczeń schowanych za drzwiami. Drzwi prowadzące od salonu do toalety czy gabinetu wykonane w systemie bezościeżnicowym  pozwolą na ukrycie zakulisowych pokoi.

W eleganckim wnętrzach drzwi zlicowane ze ścianą mogą stać się także ozdobą, jeśli do wykończenia skrzydła i fragmentu ściany zostanie wykorzystany luksusowy design. Może to być egzotyczne drewno o pięknej barwie i ciekawym usłojeniu bądź stylowa boazeria.

Innowacyjnym rozwiązaniem będzie stworzenie drzwi z zawiasami typu pivot, które ze względu na umiejscowienie zawiasów w odległości kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów od krawędzi skrzydła, są tworzone w pokaźnych szerokościach, by zapewnić swobodne przejście.

drzwi zlicowane ze ścianą

A czy Wy zdecydowalibyście się na drzwi ukryte w ścianie? Jeśli chcecie poznać naszą ofertę, zapraszamy do kontaktu: www.roble.eu/kontakt.

Dodaj komentarz